zavřít
Upravit životopis

Životopis

Plukovník Samantha (Sam) Carterová je fiktivní postava sci-fi seriálů Hvězdná brána a Hvězdná brána: Atlantida a filmů Hvězdná brána: Archa pravdy a Hvězdná brána: Návrat. Její roli představuje anglická herečka Amanda Tappingová.

Samantha Carterová je astrofyzička, inženýrka a pilotka a je bývalou velitelkou Expedice Atlantis.

Pozadí
Narodila se 29. prosince 1968. Samantha je dcerou generála Jacoba Cartera. Má bratra Marka, který je ženatý a má děti. Její matka zemřela při autonehodě. Pracovala v Pentagonu 2 roky. K projektu Hvězdné brány se přidala roku 1992, dva roky před Danielem. Vytvořila program pro počítačové rozhraní brány.

1997
Rok po první misi na Abydos se kapitán Carterová v epizodě Děti Bohů jako expert na Hvězdnou bránu připojila k plukovníkovi Jackovi O'Neillovi a nově vytvořenému týmu SG-1. Na Abydosu se setkala s Danielem Jacksonem a prohlédla si kartuši na Abydosu. Zjistila tak, že v galaxii existuje síť Hvězdných bran.

Spolu se zbytkem týmu a Dr. Jacksonem se vrátila na Zemi poté, co Goa'uld Apophis napadl Abydos Hvězdnou branou. Poté, co získal tým adresu na Chullac, byla přidělena k týmu SG-1. Na Chulaku byla spolu s týmem zajata. S pomocí Teal'ca unikla a vrátila se na Zemi.

Carterová byla emocionálně vázána na malou dívkou, Cassandrou z planety Hanka, jejíž lidská populace byla zničena goa'uldem Nirty.

1998
V epizodě Při výkonu služby se stala hostitelkou Tok'ry Jolinar, když pomáhala evakuovat Nasyany pod útokem Goa'uldů. Tok'ra (symbiont) Jolinar byla poté zabita Askrakem.

V epizodě Tok'rové s pomocí paměti Jolinar kontaktuje Tok'ry. Nabídne svému otci Jacobu Carterovi, který umírá na rakovinou, spojení s Tok'rou Selmak a také se spřátelí s Martufem.

1999
V epizodě Mírová konference je povýšena do hodnosti majora. S pomocí vzpomínek Tok'ry Jolinar zachrání svého otce Jacoba Cartera ze Sokarova zajetí na Netu, měsíci v podobě pekla.

Samantha Carter

42 let, inženýrka, pilotka, astrofyzička

Mohli by vás také zajímat…