zavřít
Upravit životopis

Životopis

Perseus (řecky Περσεύς, Περσέας), syn Dia a Danaé, je bájná postava a jeden z nejznámějších hrdinů řecké mytologie a zakladatel Mykén.

Původ:
Králi Akrisiovi z Argu předpověděla věštba, že ho zabije jeho vlastní vnuk. Král se o svůj život bál, a tak poručil, ať jeho dceru Danaé zavřou do sklepení, kde nebude v kontaktu s žádným mužem. Ale Diovi bylo Danaé líto, a tak se do sklepení dostal v podobě zlatého deště. Danaé se narodil syn, který dostal jméno Perseus.

Když se Akrisios o vnukovi dozvěděl, společně s Danaé ho zavřel do sudu, který pustil na širé moře. Dopluli na ostrov Serifos a tam je našli rybáři, kteří je odvedli ke králi ostrova Polydektovi. Král si je v zámku ponechal.

Dobrodružství s Gorgonami:
Když Perseus vyrostl, byl silný, a tak se král obával o svůj trůn. Proto ho poslal za Medusou, strašlivou ženou Gorgonou s hady místo vlasů a ohavným obličejem. Medusa je smrtelná, ale její sestry jsou nesmrtelné. Král řekl Perseovi, aby přinesl její hlavu, ale ať se má na pozoru, protože kdo se na ní podívá, ihned hrůzou zkamení.

Cestou mu Athéna dala meč z adamantinu, kterým lze Medusu zabít, a štít tak lesklý, že se v něm vše odráží jako v zrcadle, kterým se může na Medusu podívat, aniž by zkameněl. Od nymf dostal kouzelnou mošnu, která se přizpůsobí velikosti věci, které se do ní vloží, okřídlené střevíce, pomocí kterých může uletět jejím sestrám a Hádovu přílbu neviditelnosti. Když přišel na místo, uťal Meduse hlavu a ostatním dvěma Gorgonám zmizel.

Cestou zpět zabloudil a potkal Giganta Atlanta, který držel nebeskou klenbu. Nevěřil Perseovi, že má Medusinu hlavu a tak mu jí Perseus ukázal. Atlás padl na zem a od té doby leží na tom místě pohoří se jménem Atlas.

Andromeda
Dále se cestou zastavil v Aithiopii, kde vládl král Kéfeus a královna Kassiopeia. Země byla prokleta Poseidónem a každý den z moře vycházela tříhlavá obluda Kétó a požírala nevinné občany. Podle věštby bylo nutné obětovat jí královu dceru Andromedu, a proto ji nechali přivázat na pobřeží. Perseus ji našel, porazil obludu s pomocí Medusiny hlavy a Andromedu dostal za ženu. Andromedin bývalý nápadník Fíneus se na Persea rozzlobil, a tak ho Perseus nechal zkamenět. Společně s Andromedou odplul zpět na ostrov, kde vyrůstal. Král nevěřil, že hlavu přinesl, a tak mu ji Perseus ukázal. Perseus se společně s Andromedou stali vládci této říše.

Naplnění věštby:
Jednou spřátelené království pozvalo Persea na sportovní hry. Perseus nešťastnou náhodou vrhl disk do diváků a ten trefil nějakého starce, o kterém zjistili, že to byl jeho děd. Bývalý král Akrisios zemřel a věštba se tak naplnila.

Závěr:
Výzbroj vypůjčenou od Athény Perseus vrátil a daroval bohyni i hlavu Medusy.

Za své činy se Perseus dostal na oblohu; Perseus je tak dnes i názvem jednoho z nejznámějších souhvězdí. Na obloze skončila i Andromeda a Cassiopea.

Filmy, inspirované bájí:

Souboj Titánů (1981) , nový film natočený roku 2010 Souboj Titánů.

Perseus

syn zeuse, král argosu

Mohli by vás také zajímat…